biurko diy

BIURKO DIY. JAK ZROBIĆ BIURKO Z KOZIOŁKÓW?

Biurko diy – a czemu nie?! Któregoś dnia, wędrując między alejkami w markecie budowlanym zauważyłam sosnowe koziołki. W tej samej chwili pomyślałam sobie, że przecież nie mam biurka do pracy i fajnie byłoby zrobić sobie własne. Jak widzicie biurko oczywiście stworzyłam, ale kolejnym razem powędrowało do pokoju mojej córki. Znów wyszło na to – jak mawia powiedzenie, że szewc bez butów chodzi…

BIURKO DIY. CO POTRZEBUJEMY?

Aby skonstruować proste biurko potrzebne będą:

 • dwa kozły budowlane
 • blat, bądź dwie półki sosnowe (300 mm)
 • kantówka o dowolnej szerokości
 • 8 szt.  zawiasów 25 mm
 • w przypadku blatu z półek – trzy płaskie łączniki metalowe 40 mm
 • wkrętarka
 • wyrzynarka
 • krótkie wkręty do drewna
 • papier ścierny 240
 • emalia akrylowa w kolorze
 • lakier bezbarwny/ wosk

Zacznę od koziołków. W oryginale są połączone za pomocą metalowego łącznika, który należy zdemontować. Nie jest to stabilne rozwiązanie a mnie zależało na solidnych nogach. Musicie również zwrócić uwagę na jakość takich kozłów. Najlepiej wybierzcie dwa, które są w miarę proste i postawcie je od razu obok siebie. Sprawdźcie, czy nogi są tej samej wysokości. Jeśli się mocno chwieją, poszukajcie bardziej stabilnych.

Gdy Już mamy wszystkie potrzebne materiały, rozkładamy koziołki na odpowiednią szerokość i przymierzamy blat. Pomocne będzie nam krzesło, które wykorzystamy do sprawdzenia wysokości blatu. Jeśli obrana wysokość nam pasuje, zaznaczamy sobie na dwóch kawałkach kantówki – do jakiej szerokości należy je dociąć, aby ustabilizować całość, oraz w którym miejscu przykręcić. Potem wszystko mocujemy wkrętami. Jeśli chcemy pozostawić nogi naszego biurka diy w pierwotnym kolorze, polecam przykręcić wkręty od środka. To samo powtarzamy przy drugiej parze nóg.

MOCOWANIE BLATU

Zanim przymocujemy blat, ułatwmy sobie pracę i pomalujmy nogi. Uprzednio przeszlifowałam koziołki papierem  ściernym o gradacji 240. Potem możemy zabrać się za malowanie. W przypadku tego projektu nie zabezpieczałam dodatkowo pomalowaną powierzchnię lakierem bezbarwnym. Kolor trzyma się bez zarzutów. Jeśli chcecie, aby Wasze nogi były w naturalnym odcieniu drewna – pomińcie ten etap. Możecie jedynie zabezpieczyć je kolorowym, bądź bezbarwnym woskiem.

Blat mojego biurka diy stworzyłam z dwóch półek sosnowych, które połączyłam trzema płaskimi łącznikami. Dwa przymocowałam na końcach a jeden po środku. Jeśli chcecie, to możecie również wykorzystać sklejkę o szerokości 60 cm albo gotowy blat.

Przy mocowaniu kozłów do blatu pomogą nam zawiasy, które dopasujemy niezależnie od powstałego kąta między łączonymi powierzchniami. Wszystko, podobnie jak wcześniej – przykręcamy za pomocą wkrętów do drewna. Całość konstrukcji dodatkowo wzmocniłam kantówką, którą przymocowałam z tyłu biurka (łącząc ze sobą dwa koziołki).

BIURKO DIY – PODSUMOWANIE

Jak podoba Wam się taki szybki projekt własnoręcznie wykonanego biurka? Powiem Wam, że miałam chrapkę, żeby samodzielnie stworzyć sobie taki mebelek. Oczywiście możecie ulepszać tak powstałą wersję – mocując półki na dole, albo pokusić się o wysuwane szuflady ? Ja pod blatem biurka umieściłam plastikowe pojemniki na przybory plastyczne i drobne zabawki. Pamiętam jak kiedyś również wpadłam na pomysł stworzenia własnego mebelka. Padło wtedy na fikuśne fotele ogrodowe , zerknijcie sobie.

Takie biurko to doskonała forma poligonu doświadczalnego dla naszych dzieci. Koszty wykonania są bardzo niskie, co z pewnością zrekompensuje nam stratę po ewentualnych zniszczeniach. Zatem niech Nasze dzieci tworzą do woli!

Do następnego spotkania,

Marta!

 

Please follow and like us:
error